Bánsági Magyar Közéleti Lexikon
Bánsági magyar rendezvények
A magyar települések az elmúlt évtizedek során számos változásokon mentek keresztül. Az európai vidékfejlesztési rendszer megjelenésének hatásárára, a magyar településeken is, -főként vidéki területeken- egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a helyi erőforrások felhasználására és értékké tételére. Egyre több kezdeményezés indul közösségépítő programok és rendezvények megszervezésére.
A rendezvények számtalan formáját ismerjük, a családi, baráti összejövetelektől a több ezer fős mega-koncertekig. A bánsági magyarság körében több közösségépítő szervezet is munkálkodik, fő tevékenységi körük olyan programok, rendezvények megszervezése, amelyek a bánsági magyarság közösségépítő, szocializációs és kulturális igényeit kielégíti.
A helység szerint csoportosítva beszélhetünk vidéki rendezvényekről és városi rendezvényekről. A vídéki rendezvények a bánsági magyar falvak rendezvényeiből kerülnek ki. A városi rendezvények pedig Temesváron és a többi bánsági magyar lakta városokban szerveződnek meg. A bánsági magyar rendezvények többsége, azaz 62,8%-a városi környezetben kerül megszervezésre, míg 37,2%-uk vidéki környezetben (1.ábra).
1.ábra.: Bánsági magyar rendezvények helység szerint
A bánsági magyar szervezetek és intézmények minden korcsoport számára szerveznek rendezvényeket. Találkozhatunk olyan rendezvényekkel, melyek gyermekeknek szólnak (21,1%), de vannak rendezvények fiatalok (19,3%), felnőtteknek (31,6), gyermekes családok (17,5%), időseknek, nyugdíjasok (10,5%) részére egyaránt (2.ábra).
2.ábra.: Bánsági magyar rendezvények célcsoport szerint
A rendezvények jellege szerint több különböző kulturális, iskolai, közösségépítő és gasztronómiai jellegű rendezvény gazdagítja a bánsági magyar közösségek kulturális életét. A kulturális jellegű rendezvények a bánsági magyar rendezvények 46%-át teszik ki. Ez az érték is azt bizonyítja, hogy a bánsági magyarok támogatják és igénylik a kulturális rendezvények megszervezését. De a közösségépítés, a magyar közösség összekovácsolása, a közösségépítő rendezvények (24%) és az iskolai rendezvények (21%) megszervezése is fontos szerepet játszik a bánsági magyarok életébe (3.ábra).
3.ábra.: Bánsági magyar rendezvények típus szerint
A bánsági magyar kulturális rendezvények részletes bemutatása
A bánsági magyarok mindennapjait több kulturális rendezvény gazdagítja. A kulturális rendezvények közül két nagyobb kulturális rendezvény a Várbástya Egyesület által szervezett Temesvári Magyar Napok és a Temesvári Magyar Nőszövetség által szervezett Bánsági Magyar Napok.
Bánsági Magyar Napok (BMN)
A rendezvény szervezője a Temesvári Magyar Nőszövetség.
A rendezvény célja egy 10-15 napos műsorfolyam keretében olyan kulturális eseménysort kínálni, mely felhívja a figyelmet a magyar etnikum létezésére és kulturális megvalósításaira; mozgósítja a magyar etnikumot saját nemzeti értékeinek, gazdag történelmi/szellemi/épített hagyatékának tudomásul vételére és megismerésére; megszólítja a velünk együtt élő más nemzetiségűeket a Bánságban születő magyar kultúra megismerésére és elfogadására. Továbbá: alkalmat teremt a bánsági magyar hivatásos művészeknek etnikai hovatartozásuk nyílt felvállalására olyan művészetek esetében, melyeknek nem az anyanyelv a kifejezőeszköze (képző- és iparművészek, muzsikusok); alkalmat nyújt az amatőr hagyományőrző csoportoknak a megmutatkozásra; lehetőséget teremt határon átnyúló együttműködések kialakítására, különös tekintettel a történelmi Bánság szerbiai és romániai területein szórvány körülmények között élő magyarságnak az intézményi/civil kapcsolatok létrehozására. A BMN eseményei elsősorban Temesváron zajlanak, illetve Temes megye olyan kisebb-nagyobb településein, ahol a magyar etnikum tagjai az anyanyelvű oktatási/kulturális intézményrendszer hiányában nagyfokú kulturális elszigeteltségben élnek. A BMN meghívottjai: neves magyarországi, vajdasági, illetve székelyföldi művészek, történészek, írók, költők, helytörténészek, pszichológusok, zenészek, zenekarok, színházak, bábszínházak, táncegyüttesek, kórusok, valamint sikeres bánsági elszármazottak. A temesvári hivatásos színművészek, képzőművészek, magyar zenészek állandó szereplői, résztvevői a programoknak. A BMN alkalmával kihelyezett programok valósulnak meg Csongrád megyében illetve a Vajdaságban is. A rendezvényt első alkalommal 1996-ban tartották, azóta évente kerül megszervezésre. Utoljára 2019-be szervezték meg a Bánsági Magyar Napokat. A rendezvény támogatói: Polgármesteri hivatal, Magyar Művészeti Akadémia, Nemzeti Kulturális Alap, Bethlen Gábor Alap, Csongrád Megye Közgyűlése, Communitas Alapítvány, RMDSZ speciális szórványalap, Temes Megye Önkormányzata, Temesvár Önkormányzata vagy az Illyés Közalapítvány, a Szülőföld Alap, Stabilesély Alapítvány, amíg ez utóbbiak léteztek. A rendezvényen 1000-nél is több résztvevő szokott lenni. Nincsen elképzelés a rendezvény jövőjét, átalakítását illetően, mert a résztvevők megszokták és szeretik a rendezvény úgy, ahogy van.
Temesvári Magyar Napok (TMN)
A rendezvény szervezője a Várbástya Egyesület.
A rendezvény célja, egy olyan komplex és élményekben gazdag program biztosítása, amely megszólítja és megmozgatja az egész temesvári magyar közösséget. A rendezvény keretében kulturális, oktatási, művelődési, hagyományápoló és szórakoztató események által a közösség minden korosztályának színvonalas programok vannak biztosítva. A Temesvári Magyar Napok egyfajta kulturális seregszemle, amely egyrészt a város magyar múltjáról tanúskodik, de ezen túlmenően pedig a város jelenlegi kulturális és művelődési életét mutatja be, bemutatkozási lehetőséget adva a helyi közösséget formáló szereplőknek, illetve a helyi értékeknek. A rendezvényt első alkalommal 2016-ban tartották, azóta évente kerül megszervezésre. Utoljára 2020-ban szervezték meg a Temesvári Magyar Napokat.
A Szórvány Alapítvány kulturális rendezvénye:
-
Baráti Esték
A Baráti Esték rendezvény célja a temesvári magyarok kulturális és tudományos igényeinek a kiszolgálása, mindemellett a rendezvénynek közösségépítő és értékmegőrző szerepe is van. A rendezvény 2015-ben tartották meg első alkalommal, azóta a nyári hónapok kivételével havonta került megszervezésre Temesváron az Új Ezredév Református Központban. Utoljára 2020 júniusában szervezték meg. Anyagi támogatást a rendezvény a Bethlen Gábor Alaptól kap, a hiányzó többi költséget a szervezők saját maguk állják. A rendezvényen alkalmanként kb. 10-50 személy vesz részt. Nincsen elképzelés a rendezvény jövőjét, átalakítását illetően, mert a résztvevők megszokták és szeretik a rendezvény úgy, ahogy van.
Az Integratio Alapítvány kulturális rendezvénye:
-
Temesváros-est
Temesváros-est alkalmat ad arra, hogy a honlap építői, az érdeklődők és a támogatók közösen értékeljék az eddigi eredményeket, megünnepeljék a sikereket és a továbblépési lehetőségeket is feltérképezzék. A rendezvényen beszámolók hangzanak el a jelenről és a jövőről, elismerik az önkéntesek és munkatársak tevékenységét, népszerűségi díjak kerülnek kiosztásra. Az eseményt kulturális program színesíti és fogadással/borkóstolóval egybekötött beszélgetés zárja.
A Kohézió Egyesület kulturális rendezvénye:
-
Előadássorozatok a magyar szellemi és erkölcsi értékek bemutatására
A rendezvény célja: „Egyesületünk felvállalt közösségépítő tevékenységei keretében fontosnak tekintettük, hogy a kérdésről elméleti előadásokat is tartsunk, a gyakorlati szempontok mellett. Különös hangsúlyt fektetünk a közösségi összetartást is elősegítő sajátos magyar erkölcsnek a széles körű ismertetésére. Ennek anyaga önálló összeállításunk, melyet könyvként is megjelentettünk: „Magyar kincsek, egyetemes értékek” címmel.” Kiszolgált terület, települések: Temesváron, Temes megyei településeken, Erdély területén, Magyarországon. A rendezvényt első alkalommal 2010-ben tartották meg, ezt követően alkalomszerűen került megszervezésre összesen kb. 80 alkalommal. Utoljára 2020 februárjában szervezték meg a rendezvényt. A rendezvény megszervezéséhez az anyagiakat a szervezők saját maguk állják. A rendezvényen alkalmanként kb. 10-50 személy vesz részt.
Az Eszterlánc Kulturális Egyesület kulturális rendezvényei:
-
Eszterlánc néptánc- és népzenetáborok
A rendezvény célja néptánc- és népzenetáborok szervezése az Eszterlánc Kulturális Egyesület támogatásával működő Eszterlánc, Százszorszép, Tűzkerék, Lármafa és Aprókák néptánccsoportok táncosai számára. A táborok fő célja a magyar népi tájegységek táncának, népdalainak, néprajzának a megismerése, új táncrendek elsajátítása, hangszeres oktatás, a tánccsoportok közösségének formálása és erősítése. Az Eszterlánc néptánc- és népzenetáborok először 2013-ban szervezték meg, azóta évente több alkalommal kerültek megszervezésre. A rendezvény megvalósításához anyagi támogatást nyújt a Polgármesteri hivatal, az egyház, civil szervezetek, helyi vállalkozók, a táborokon részt vevő fiatalok szülei. A rendezvényen kb. 10-50 személy vesz részt. A néptánc- és népzenetáborok a résztvevők közkedvelt nyári tevékenységei közé tartoznak, ezért minden évben bővül a program.
-
Farsangi Táncház
A rendezvény célja a farsangi ünnepkör népszokásainak és folklórkincsének megismerése, minőségi szórakozási lehetőség biztosítása a népzene és néptánc által, közösségi identitás erősítése. A Farsangi Táncház egy megyei szintű rendezvény, meghívottak a Temes megyében működő magyar néptánccsoportok táncosai, illetve minden bánsági érdeklődő. A rendezvényt első alkalommal 2015 februárjában került megszervezésre, azóta minden évben farsangi időszakban szervezik meg. A rendezvény megszervezéséhez az anyagi támogatást pályázatok, adományok utján szerzik meg. Utoljára 2020 februárjában szervezték meg a rendezvényt. A rendezvényen általában 100-nál is több személy szokott részt venni.
-
Táncház Napja Temesváron
A rendezvény célja a táncház, mint minőségi szórakozási lehetőség megismertetése és népszerűsítése a helyi magyar közösségben a néptánc és élő népzene által, a magyar folklórkincs megismerése és továbbadása, a közösségi identitás erősítése. A rendezvény meghívottjai a megye minden néptánccsoportjának táncosa, bánsági magyar gyermekek, fiatalok és családok, minden érdeklődő. Táncházak egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, a szomszédos megyékből is érkeznek résztvevők. Első alkalommal 2018-ban szervezték meg a rendezvényt a Bánsági Magyar Napok keretén belül, azóta évente kerül megszervezésre. A rendezvényen általában 100-nál is több személy vesz részt. A szervezéshez szükséges anyagi támogatást pályázatok és adományok utján szerzik meg, a hiányzó még szükséges összeget pedig a szervezők saját maguk állják.
Pro Bartók Társaság kulturális rendezvényei:
-
In memoriam Bartók
A rendezvény célja Bartók Béla zeneszerző, zongoraművész és etnomuzikulógus életművének népszerűsítse a szülővárosban és annak vonzáskörzetében, emlékének ápolása és szellemiségének megőrzése. A rendezvényre a helybéliek mellett vannak máshonnan meghívottak is: Románia: Nagyszentmiklósról és Temesvárról, Magyaroszág: Szegedről, Makóról, Kiszomborról.
-
Alkalmi hangversenyek
A rendezvény célja Bartók Béla és más világhírű zeneszerzők műveinek bemutatása mivel a bartóki életmű megértéséhez a nagy elődök remekműveinek ismeretén át vezet az út. A rendezvényre a helybéliek mellett vannak máshonnan meghívottak is: Románia: Nagyszentmiklósról és Temesvárról, Magyaroszág: Szegedről, Makóról, Kiszomborról. A rendezvény 2001-ben tartották meg első alkalommal, azóta évente két-három alkalommal szervezték meg. Utoljára pedig 2019-be került megszervezésre. Anyagi támogatást a rendezvény a polgármesteri hivataltól és a helyi vállalkozóktól kap, a hiányzó többi költséget a szervezők saját maguk állják. A rendezvényen alkalmanként kb. 50-100 személy vesz részt. Nincsen elképzelés a rendezvény jövőjét, átalakítását illetően, mert a résztvevők megszokták és szeretik a rendezvény úgy, ahogy van.
-
Karácsonyi koncertek
Bartók Béla és világhírű zeneszerzők műveinek bemutatása mivel a bartóki életmű megértéséhez a nagy elődök remekműveinek ismeretén át vezet az út.
-
Nagyszentmiklósi Bartók-nap
Bartók Béla zeneszerző, zongoraművész és etnomuzikulógus életművének népszerűsítse a szülővárosban és annak vonzáskörzetében, emlékének ápolása és szellemiségének megőrzése.
Végvárért Alapítvány kulturális rendezvényei:
-
Hagyományőrző Néptánctábor
A rendezvény célja a folklórtkedvelő bánsági fiatalokban az identitástudat megerősítése az autentikus folklór elsajátítás révén. A rendezvény Romániában Temesváron, Lugoson, Mezőtelegden, Székelyudvarhelyen kerül megszervezésre, Magyarországon pedig Szegeden és Röszkén.
-
20 Éves a Bánsági Magyar Néptáncmozgalom
A Bánságban mintegy 20 éve működő autentikus folklór művelőinek a megünneplése, szakmai műhely ahol az oktatók beszámolnak az elmúlt 20 év jelentőségéről a táncos fiatalok körében.
Lugosi Református Egyházközség kulturális rendezvénye:
-
Szombati Szabó István Szavalóverseny
Szombati Szabó István néhai lugosi református költő-lelkipásztor hagyatékának megismertetése, a magyar kultúra művelése – nyelvápolás, identitás erősítés.
A bánsági magyar iskolai rendezvények részletes bemutatása
Az Integratio Alapítvány iskolai rendezvényei:
-
Tehetséggondozó programok zárórendezvénye
Az Integratio Alapítvány tehetséggondozó programjainak záró rendezvényén a nagyközönség előtt is bemutatkoznak az ifjú tehetségek. A teljes tanéven keresztül tartó mentorprogram végén, rendszerint májusban, egy konferencia keretén belül mutatják be a fiatalok az adott témakörben elért eredményeiket, legyen az egy kutatás, képzőművészeti alkotás vagy akár egy rádióműsor.
-
Kultúr-Péntek
A Kultúr-Péntek rendezvénysorozat célja a városi és vidéki magyar diákok és tanárok közötti kapcsolatok kialakítása és ápolása különböző kulturális programok, tevékenységek által. A múzeum- és kiállítás látogatások, a színházi- és bábszínházi előadások, a művészekkel való találkozások és kreatív tevékenységek alkalmas keretet biztosítanak az ismerkedéshez és a minőségi szabadidős tevékenységek iránti igény alakításához.
Bartók Béla Alapítvány és Bartók Béla Elméleti Líceum iskolai rendezvényei:
-
Nemzedékek találkozója
A program keretet nyújt a magyar iskolában végzett diákoknak a találkozásra, a kapcsolattartásra, közösségépítésre. Számos kerek évfordulós találkozót, az osztályfőnöki órákat ilyenkor tartják.
A rendezvény ünnepélyes megnyitója általában a Diákházban van. Az eseményen a kerek évfordulós közösségek képviselői beszédet mondanak, sor kerül a Bartók Béla Alapítvány tehetségdíjainak átadására. Az utóbbi években újabb díjakat is alapítottak és ezek átadása is ebből az alkalomból valósul meg: a Magyar nyelv ápolása díj, a Legjobb Matematikus díja. A rendezvényen fellépnek a Bartók Béla Elméleti Líceum diákjai, művészeti csoportjai. A megnyitó után az iskola épületében osztályfőnöki órák, találkozók zajlanak. Este sor kerül a Bartók Diákszínpad évadzáró előadására. A kerek évfordulóra számos meghívott érkezik Európa különböző országaiból (főként Magyarországról és Németországból), de a tengeren túlról is.
-
Tehetségnap
A rendezvény fő célja a Bartók Béla Elméleti Líceum tehetséges diákjainak bemutatása az iskolatámogató közösség előtt, tehetségterületekre bontva. A Bartók Béla Elméleti Líceum diákközössége, családjaik, partnerintézményeink, a helyi magyar intézmények, civil szervezetek, a sajtó képviselői és az iskolát támogató vállalkozók és meghívót kapnak olyan volt diákok, akik adott tehetségterületen már bizonyítottak.
-
Játszó-és alkotóház
A rendezvény fő célja tartalmas szabadidős gyermekfoglalkozás biztosítása, a magyar nyelvhasználat elősegítése, tehetségazonosítás és készségfejlesztés, közösségépítés. A program fő célcsoportja a Temes megyében élő vagy itt tartózkodó gyerekek.
-
Nyugdíjas Pedagógusok Találkozója
A program fő céljai: találkozó, kötetlen beszélgetés Temes megye magyar oktatási hálózatának nyugdíjas pedagógusai számára, elemis diákok rövid kulturális programja, közösségépítés.
-
Testvériskolák találkozója az Összetartozás Napján
A program fő céljai: az összetartozás érzésének erősítése, közösségépítés, tehetséggondozás, identitásalakítás. A rendezvény az elemi osztályos diákokat szólítja meg (III-IV. osztály). A program első részében népdalvetélkedő és festőverseny zajlik, majd kulturális program (báb- vagy színházi előadás) vagy kézműves foglalkozás. A vendégek számára városnézés zárja a programot.
A bánsági magyar közösségépítő rendezvények részletes bemutatása
A Révai Miklós Egyesület közösségépítő rendezvényei:
-
Farsangi Csárdás Est
A farsang mindig a táncos mulatságok időszaka, amely vízkereszttől a nagyböjt kezdetéig tartó időszak elnevezése. Hagyományosan a vidám lakomák, bálok, mulatságok, népünnepélyek jellemzik. A farsang jellegzetessége, hogy a gazdag néphagyományokra épül és ilyenkor a résztvevők jelmezbe öltözve, kellemes, mulatságos zenés estét töltenek együtt.
Több éve kerül már megszervezésre Nagyszentmiklóson és a hagyományápolásra épített eseményekhez tartozik.
-
Szüreti Bál
A szüreti bál vagy az őszi termények ünnepe, az őszi betakarítás és a szüret idején szervezett esemény. A szeptember végétől novemberig tartó időszak legfontosabb társadalmi eseménye. Több éve kerül már megszervezésre Nagyszentmiklóson és a hagyományápolásra épített eseményekhez tartozik.
A Kohézió Egyesület közösségépítő rendezvényei:
-
Jótékonysági farsangi és szüreti bálok szervezése
Közösségépítő együttlét és segítségnyújtás. A szórakozás és a kulturált kikapcsolódás lehetősége mellett, a bálozók, részvételi adományukkal, az önzetlen segítségnyújtás szellemében, hátrányos helyzetű gyermekes családokat támogatnak. A rendezvényen Temesvárról, Temes megyei településekről, Magyarország keleti régió béli településeiről vesznek részt.
-
Hagyományos ünnepnapi rendezvények: húsvét, gyereknap, karácsony
Hagyományosan visszatérő rendezvények, családoknak, együtt a szülőkkel és gyerekekkel. A résztvevők az ünnepi alkalmakhoz kapcsolódóan, kézműves tevékenység keretében, húsvétkor tojásírást és díszkészítést, karácsony előtt karácsonyi díszkészítést tanulnak. Minden alkalommal a rászoruló, de a tevékenységeken is résztvevő családok adományokban részesülnek.
-
Nyári gyerektáborok: kézműves tábor és szociális szórványtábor
Oktató-nevelő és közösségépítő céllal indítottuk mindkét tábort, az elsőt haladók, a másodikat kezdők és hátrányos helyzetű gyerekek számára. Fő tevékenységünk a táborban: a kézművesség. Célunk, hogy a résztvevők megismerjék és gyakorolják hagyományainkat, elsajátítsák és alkalmazzák a hagyományos magyar munkaformákat, fejlesszék kézügyességüket és alkotókészségüket. De mellette, nyilván, alkalom van nyári szórakozásra és kikapcsolódásra is.
Eszterlánc Kulturális Egyesület közösségépítő rendezvénye:
-
Adventváró családi nap
Hagyományos népi kézműves foglalkozások, téli ünnepkörhöz tartozó népszokások megismerése, közösségi hovatartozás megerősítése
A Szórvány Alapítvány közösségépítő rendezvényei:
-
Baráti Esték
A Baráti Esték rendezvény célja a temesvári magyarok kulturális és tudományos igényeinek a kiszolgálása, mindemellett a rendezvénynek közösségépítő és értékmegőrző szerepe is van.
-
Családi Nap
A Családi Nap célja, hogy lehetőséget teremtsen a gyermekes magyar családok részére, hogy együtt töltsék el szabadidejüket, a gyerekek együtt játszva, a felnőttek együtt beszélgetve gyermekeik körében kikapcsolódjanak, együtt legyenek, a programnak megfelelően kialakított kertben.
-
Egészségpercek – Nyugdíjas találkozó
Egészségpercek – Nyugdíjas találkozó című rendezvény célja, hogy az idősebb korosztály számára biztosítsunk egy olyan közösségi programot, közösségi teret, ahol a temesvári nyugdíjasok közösségi programon vegyenek részt, mivel fontos odafigyelni, különösen az idősebb korosztály körében is az emberi kapcsolatok ápolására és nem utolsó sorban a fizikai, lelki egészség fenntartására is. Egészségpercek címmel szervezett nyugdíjas találkozókon lehetőség van arra is, hogy a temesvári magyar nyugdíjasok a rég nem látott barátaikkal, ismerőseikkel találkozzanak és elmeséljék egymásnak, hogy mi történt velük amióta nem beszéltek, vagy nem találkoztak.
A bánsági magyar gasztronómiai rendezvények részletes bemutatása
A Révai Miklós Egyesület gasztronómiai rendezvénye:
-
Kakasfesztivál
A főzőverseny témája minden évben „szárnyas húsból készült finomságok”. Régi receptek felelevenítése a nagyszüleink idejéből. A rendezvényen kiemelt szerepet kap a hagyományőrzés (minden rendezvényen élő magyar népzene hangzik a Bisztrayház udvarán), valamint a közösségépítés, az ismerkedés is. A rendezvényen Temes megye magyar települései szoktak résztvenni, de Magyarországról és Szerbiából is rendszeresen jönnek vendégek.
A Szórvány Alapítvány gasztronómiai rendezvényei:
-
Pusztakeresztúri Hagyományörző és Kolbászgyúró Fesztivál
A rendezvény keretében napközben kolbászkészítő versenyre, gyermekfoglalkozásra, hagyományőrző csapatok fellépésére és zenés mulatságra került sor.
A fesztivál megrendezése a helyi magyar közösségtől a készülődés fázisában előzetes egyeztetéseket, majd komoly összefogást igényelt, s végül egy hagyományos disznóvágást is magában foglalt. A rendezvény 8 Temes megyei csapat részvételével valósult meg. A hagyományőrző néptánccsoportok színpadra lépését igen nagy érdeklődés kísérte. A remek ízű kolbászok kóstolgatására is lehetőség nyílott az eredményhirdetést követően, majd jó hangulatú zenés mulatsággal, baráti beszélgetésekkel zárult a pusztakeresztúri gasztrokulturális fesztivál, amelyre még az anyaországból, a Békés megyei Gádorosról, illetve a Vajdaságból, Zentáról is érkeztek vendégek.
-
Kultúrkonyha
Kultúrkonyha című rendezvénysorozat alkalmai lehetőséget teremt a konyhaművészet közelebbi megismerése mellett a közösségépítésre is, a hagyományos sütés-főzés közösségi élménnyé való átalakítására. A rendezvény egy újabb lehetőséget biztosít a temesvári magyar családok számára, hogy kellemes baráti környezetben elbeszélgessenek, találkozzanak egymással és betekintést nyerhessenek különböző ételek elkészítésébe egy hagyományos sütés-főzés keretein belül.
A projekt a Temes Megyei Tanács pénzügyi támogatásával valósult meg.